26.08.2013

Tatlı krizi

Kısacıık bir aradan sonra tekrar merhaba.. Şimdi biraz da tatlılardan söz etmek istiyorum ve konuya acı kaybımız Frigola'dan gireceğim. Dondurma hastalığım başladığından beri -ki bu sanırım Roma dondurmasını tatmama tekabül ediyor- kapalı dondurmadan pek haz etmez oldum. Özellikle bu yaz ne olduysa bana veya kapalı dondurmacılara; sanki hazır puding gibi, tatsız tuzsuz, ne tatlı krizi gideren ne karın doyuran, sadece arada serinlemek için yenilebileceklermiş gibi geliyor. Yalnız özellikle yoğun çikolata ve fındık sevenler için çok özel bir yere sahip olan, bütün kremamsı dondurmalardan farklı olan sevgili Frigola'mız ne yazık ki piyasada yok artık.. 
Şimdi ben bunu niye anlattım.. Geçen gün tatlı krizim tuttu, ve yaz sıcağında aklıma düştü bir Frigola. Gel gör ki yok Frigola mrigola, kaldım öteki kötü dondurmalara... Sonra geçen akşam Palmarina'da açılan Cookshop'a gittik; tıklım tıkış doluydu ve biraz bekledikten sonra yer bulabildik.Tatlı krizimi hala gideremediğimden; menüyü alır almaz tatlı bölümüne atladım ve sufle iye brownie arasında gittikten sonra yanında dondurma da gelecek olmasından ötürü browniede karar kıldım. 

Fakaaat şimdi brownie konusunda çok hassasım. Mesela hani şu evde yaptığımız, karışıma un katmadan bir bardak ayırıp pişince o bir bardağı üzerine döktüğümüz kek var ya; ona brownie demem, diyene de kızarım. Brownie dediğin üstü çatlak çatlak derisi kuruyup dökülmüş, kabarmamış, ince ve içi hafif cıvık, yumuşak kıvamda olmalı. Cookshop'ta da ortamın havasına cakasına bakınca dedim ki herhalde derili brownie gelecek... Ama ı-ıh geldi mi üzerine hazır çikolata sosu boca edilmiş (hani oluyor ya plastik şişede) (tuhaf bir tadı oluyor) normal kek. Üstelik de kekin kekliğinin de önüne geçecek derecede fazla ceviz konmuş içine. Yani sanki kekli ceviz. Dondurmasının da beni hayli üzmesiyle sevgili tatlı krizim bir kez daha hüsrana uğramıştı. Artık bu işe bir dur demenin zamanı gelmişti....

Ertesi gün öğleden sonra annemin misafir geleceğini söyleyip kısır girişiminde bulunmasıyla hemen atladım "anneaaa tatlı yapiiim mii bırovnii yapiiim mii anneeaa" diye.. Sonunda beklediğim fırsat karşıma çıkmıştı işte. Bu sefer bu krizi durdurmalıydım; bunu kendim başarmalıydım. ÇATLAK DERİLİ BIROVNİMLE! Hemen nası bir brownie yapsam diye tarif bakınmaya başladım ve Cafe Fernando'nun Brownie Dantel Giyer tarifi yaz tatilimin boş saatlerine güzelce göz kırptı. Gidip pakeeet paket çikolata aldık ve hemen işe giriştim..

Bu brownienin içine daha önce denediklerimden çok daha fazla çikolata ve yumurta koydum. 

İşte el emeği göz nuru dantelim.. 

Piştikten sonra brownienin üstünü fındık kremasıyla kapladıım...


En çok stres yaptığım kısım da danteli kekin üzerine koyma kısmıydı. Çünkü dantel buzdolabında donarken eğimli bir hale gelmişti.Fakat burada biraz acele etmemiz gerektiğinden kekin ısısıyla dantel erimeye başladı. Biz de hemen dolaba koyduk daha fazla erimesin diye. Keki, hemen dolaba koyduğumuzdan mı  yoksa içindeki çikolata yumurta oranının fazla oluşundan mı bilmiyorum, hayli yoğundu. Sonuç mu? Eh içine o kadar çikolata giren üstelik de fındık tadı olan bir şeyin kötü olması pek muhtemel değil takdir edersiniz ki.. Tatlı krizime gelince, zaten brownie yapmayı yemekten daha çok sevdiğimden keki yemeden bile geçmişti... 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder